Yosun Peel

Peeling sonrası cildinize nasıl bakım yapmalısınız?

Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak, kimyasal peeling sonrasında karıncalanma, yanma, kaşıntı, kuruluk, kızarıklık veya gerginlik hissedebilir ve bir hafta içinde soyulma veya pullanma görebilirsiniz.

Peeling sonrası uygun cilt bakımı, peelingin yarattığı hisleri veya gözle görülür yan etkileri en aza indirmeye yardımcı olur. Bu son derece etkili cilt uygulamasını her zamankinden daha kolay hale getirebilir.

Kimyasal peelingler cildinizin en dış yüzeyini kaldırarak cilt yaşlanması, akne ve renk değişiminin görünür belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda altta daha parlak, pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarırlar. Peelingler hafif ile yoğun güç arasında değişir. Bazı profesyonel formüller evde kullanım için uygunken yosun peeling gibi profesyonel uygulamalar yalnızca bir güzellik merkezi veya klinikte uygulanabilir.

Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak, cildiniz peeling sonrası yenilenme sürecinden geçerken çeşitli yan etkilerle karşılaşmanız normaldir.

Evde peeling uygulamasının yan etkileri arasında hafif karıncalanma veya yanma olabilir, ancak bunlar hızla azalmalıdır. Geçmezse, peeling sonrası rahatsızlığa neyin neden olabileceği konusunda bir uzmanla mutlaka konuşmalısınız.

Profesyonel peelingin yan etkileri arasında kızarıklık, kuruluk, kaşıntı veya tahrişin yanı sıra şişme, gerginlik, soyulma veya kabuklanma yer alabilir. 2-3 gün içinde, en dıştaki yüzey parlak ve yeni bir cilt için soyulurken cilt pul pul veya bronzlaşmış görünebilir. Ayrıca, soyulmadan önce cildin yüzeyine daha fazla çıktıklarından geçici olarak daha belirgin renk değişikliği veya yaşlılık lekeleri de fark edebilirsiniz.

Peeling, cilt tipi, yaş, hava durumu, yaşam tarzı ve hormonlar gibi iç ve dış faktörlere bağlı olarak ortalama 7-10 gün veya daha uzun sürebilir.  Peeling, ölü yüzey cilt hücrelerini ortadan kaldırırken hafif kızarıklık, cilt hassasiyeti ve pullanma meydana gelebilir.  Her uygulama farklılık gösterebilir.  Vücudun diğer bölgeleri farklı tepki verecektir çünkü cildiniz yüzünüzde ve kafa derinizde göğüs, sırt, kol ve bacaklarınızdan farklı bir dokuya sahiptir.  İyileşme süreci bu bölgelerde daha uzun sürebilir.

Cildiniz bu tedaviden birkaç gün sonra pürüzlü, yamalı ve koyu bir renk alabilir.  Bu normal ve beklenen bir durumdur ve kendiliğinden düzelecektir.  İlk soyulacak bölgeler genellikle burun ve ağız çevresidir, ancak her yerde başlayabilir.  Çoğu kişi tedaviden sonraki 3. veya 4. günde soyulmaya başlar.  Hiç soyulmaması da mümkündür.  Bu durumda, cilt mikroskobik olarak pul pul döküldüğü için tedaviden yine de fayda görürsünüz.

Olası yan etkiler, bunlarla sınırlı olmamak üzere, şunları içerir: hafif ila aşırı kızarıklık, geçici gerginlik, kaşıntı, şişme ve güneş yanığı veya rüzgar yanığına benzer cilt kuruluğu.  Bu genellikle 2-3 gün içinde azalacaktır. 

Uygulamayla ilişkili herhangi bir yanma veya tahriş için gerektiğinde peeling yapılan alan(lar)a NAZİKÇE soğuk kompres uygulayabilirsiniz.

Peeling sonrası cildiniz daha hassastır, bu nedenle doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının.

İster evde uygulayın, ister profesyonel bir peeling yaptırın, bu ipuçlarını uygulayarak cildinizin peeling sonrası iyileşme süresini en aza indirebilirsiniz:

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Ilık veya sıcak su, soğuk veya soğuk su kadar iyi hissettirmeyebilir, bu da peeling sonrası hisleri yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Nemlendirin. Peeling cildinizin koruyucu bariyerini geçici olarak tehlikeye atabileceğinden, bu bariyeri orta ila kalın bir nemlendirici ile güçlendirmek önemlidir. Ayrıca, cildinizi gergin hissettirebilecek dehidrasyondan kaçınmaya yardımcı olmak için daha fazla su için.

SPF30 veya daha fazla güneş kremi uygulayın. Peeling sonrası cildiniz daha hassastır, bu nedenle doğrudan güneşe maruz kalmaktan kaçının, bu da cilt yaşlanmasının daha görünür belirtilerine yol açabilir. Eğer maruz kalmanız gerekiyorsa, geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanın.

Yorucu egzersizlerden, kuru saunalardan ve buhar odalarından kaçının. Yüzdeki kan dolaşımının artması, yeni soyulmuş ciltte ısınma, karıncalanma, kaşıntı, kızarıklık veya diğer rahatsız edici yan etkileri yoğunlaştırabilir. Peeling uygulanan gün bu tür aktiviteleri atlayın.

Aşırıdan kaçının. Peelingler maksimum güçte eksfoliyanlardır, bu nedenle peelinginizden sonraki 3-4 gün içinde ayrı bir eksfoliyan (kese, fırça veya peeling temizleyici gibi) kullanmanıza gerek yoktur. Aşırı peeling yapmak daha fazla kızarıklığa veya hassasiyete yol açabilir, bu nedenle cildiniz buna hazır hissedene kadar bekleyin.

Peeling sonrasında cildiniz “normale döndüğünü” hissettiğinde, normal cilt bakım rejiminize devam etmenizde genellikle bir sakınca yoktur. Daha kişiselleştirilmiş tavsiyeler için, profesyonel cilt uzmanınıza peelingi yaşam tarzınıza nasıl dahil edeceğinizi sorun.

Yosun Peeling hakkında detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir, instagram sayfamız üzerinden uygulama sonuçlarımıza göz atabilirsiniz.

Cildinizin hassasiyetine bağlı olarak, cildiniz peeling sonrası yenilenme sürecinden geçerken çeşitli yan etkilerle karşılaşmanız normaldir.